Програма “зеленого” тарифу в Україні

В Україні можна заощаджувати на електроенергії, встановивши свою власну сонячну або вітряну електростанції. Для цієї мети державою була створена програма “зеленого” тарифу.

Що таке “зелений” тариф?

“Зелений” тариф – це державна програма, основною ціллю якої служить придбання електроенергії , виробленої від альтернативних джерел енергії. Програма поширюється на фізичних та юридичних осіб та діє до 2030 року.

Ціль програми “зеленого” тарифу.

Мета програми – стимулювання приватних домогосподарств та підприємців України використовувати відновні джерела енергії (сонячні електростанції, вітрогенератори, геотермальні джерела, мінігідроелектростанції).

Як довго діятиме програма “зеленого” трифу?

Державна підтримка програми буде діяти для всіх сонячних і вітрових електростанцій, які будуть функціонувати до 31 грудня 2029 року. Коефіцієнт зеленого тарифу прив’язаний до ЄВРО (не впливає інфляція) і фіксується на момент подання заявки на встановлення станції (не зменшуватиметься до 2030 року).  Виплати регулюються Законом.

Який термін окупності електростанції?

Час, за котрий можуть бути повернуті вкладені кошти, залежить від величина власного споживання та потужності побудованої електростанції. Як правило, для 10квт станції і середньостатистичного споживання електроенергії (без електрокотлів та інших енергоємних споживачів) термін окупності сладає 8 років, а для 30кВт станції – 5 років.

Яка максимальна потужність електростанції для приватного домогосподарства?

Максимальна потужність власної електростанції для приватного домогосподарства обмежена потужністю 30кВт, але не більше максимальної виділеної потужності від енергопостачальника. В разі необхідності, максимальна виділена потужність може бути збільшена до 30кВт.

Які бувають приватні електростанції?

Електростанції можуть поділятися за принципом роботи з Мережею. Так розрізняють МережевіАвтономні та Гібридні електростанції.

Автономні передбачають роботу без Мережі загального користування. Вся вироблена ними електроенергія іде на власне споживання; частина енергії зберігається в акумуляторних батареях.

 

Мережева сонячна електростанція працює БЕЗ акумуляторних батарей. Вся вироблена електроенергія іде на компенсацію власних потреб домогосподарства, а надлишкова згенерована електроенергія надходить в Мережу.

Також існує комбінований тип (поєднання Мережевої та Автономної) – гібридні електростанції. В звичайному режимі станція працює як “мережева”, а при пропаданні мережі переходить на роботу від акумуляторних батарей (як “автономна”).

Слід зауважити, що автономна сонячна електростанція може частково отримувати електроенергію від Мережі без продажу надлишків. Це може бути корисно там, де оформлення “зеленого” тарифу ускладнене чи неможливе.

Які можуть бути обмеження в побудові станцій під “зелений” тариф?

Для оформлення договору купівлі/продажу електроенергії по “зеленому” тарифу необхідний постійний договір з постачальником електроенергії.  Згідно діючого законодавства, електростанція має бути у власності чи користуванні побутового споживача та встановлена у межах приватного домогосподарства. Приватне домогосподарство – об’єкт побутового споживача, на якому електрична енергія використовується відповідно до укладеного договору про користування електричною енергією.

Загальна величина встановленої потужності не повинна перевищувати 30 кВт, але не більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією. Потужність сонячної (або вітрової) установки визначається за значенням вихідної номінальної потужності інвертора змінного струму.

Генеруюча установка повинна бути побудована з дотриманням рекомендацій заводів-виробників елементів обладнання цієї установки, правил улаштування електроустановок (ПУЕ).

Чи можуть відмовити в оформленні “зеленого” тарифу?

Держава в особі державного підприємства «Енергоринок» законодавчо закріпила своє зобов’язання викуповувати всю електроенергію, що була згенерувана за допомогою альтернативних (невуглецевих) джерел енергії.

Електропостачальник, на території діяльності якого розташоване приватне домогосподарство, не має права відмовити в купівлі за “зеленим” тарифом електричної енергії.

Додаткових ліцензій та ТУ на встановлення СЕС отримувати не потрібно.

Хто може оформити “зелений” тариф?

Право на встановлення приватної сонячної електростанції надається побутовим споживачам електричної енергії  – фізичним особам, котрі використовують в приватному домогосподарстві електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та комерційну діяльність

Список документів, необхідних для оформлення « зеленого тарифу

  • Заява на приєднання – 1 екземпляр
  • Копія договору на споживання електроенергії – 1 екземпляр
  • Однолінійна схема – 2 екземпляри
  • Технічні дані фотомодулів – 1 екземпляр
  • Технічні дані інвертора напруги – 1 екземпляр
  • Лист- пояснення про відсутність необхідності обов’язкової сертифікації – 1 екземпляр
  • Копія паспорта людини, на котру оформлений договір на споживання – 1 екземпляр
  • Копія ідентифікаційного коду – 1 екземпляр
  • Копія з банку або виписка про особовий рахунок фізичної особи – 1 екземпляр

Як здійснюються виплати по “зеленому” тарифу і як підраховується згенерована та продана електроенергія?

Розрахунки та виплати. Розрахунок електроенергії відбувається щомісяця як різниця між спожитою та виробленою електроенергією незалежно від часу доби (день/ніч). Виплати здійснюються на рахунок власника домогосподарства в розрахунковий період, вказаний в договорі купівлі-продажу. Вартість виробленої електроенергії відповідає тарифу на момент подання заявки на встановлення електростанції і прив’язаний до ЄВРО. Виплати здійснюються в національній валюті в перерахунку по поточному курсу валют. Щоквартально відбувається перерахунок вартості тарифа в зв’язку з коливанням курсу валют EUR/UAH.

Електропостачальники щокварталу розміщують на офіційному сайті компанії інформацію про величину “зеленого” тарифу для приватних домогосподарств

Якими законодавчими актами регулюється програма “зеленого” тарифу?

Постанова НКРЕ від 26.06.2020 № 1219(Постанова НКРЕКП 26.06.2020 № 1219). Порядок продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об’єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств.

Ми займаємося продажем і установкою мікроінверторов. Мікроінвертори є найбільш передовими і надійними пристроями на ринку для всіх житлових і комерційних застосувань.

Контакти

вул. Ризька, 73-Г, Київ, Україна

Замовити зворотній дзвінок